http://ekstrabladet.dk/sport/sport_paa_vrangen/article1689260.ece
Så må Bentner igen stå for skud, og sammenlignes med Basil fra Halløj på Badehotellet, da begge skulle have den samme tendens til at overvurdere egne evner.
Det som undre mig i denne artikel er, at en sportspsykolog stiller sig frem og fortæller om en test, han har taget af Bentner i Arsenal. Det er usmageligt, dårlig stil og efter min mening ikke foreneligt med arbejdet som psykolog.
"- Men hvis man skal fremhæve et enkelt eksempel, der personificerer Bendtner, kommer det bedste nok fra Jacques Crevoisier, en sportspsykolog, der ofte arbejder for Arsenal. Han fortæller i Mirror om en personlighedstest, som Bendtner tog:
- En af kategorierne hedder 'egen vurdering af kompetence', eller hvor god synes spilleren selv han er. På en skala op til 9, scorede Bendtner 10! Vi har aldrig set det før. Pat Rice sad ved siden af mig, og han kunne ikke holde op med at grine."
This is what you have been trained for, make us proud!