![DSC05802](https://cde-ob-cms-prod.azureedge.net/media/24hjnt4p/media-12046-dsc05802.jpg?width=2560)
25.08.2020 15:39
Max Fenger er for første gang blevet udtaget til landsholdet, når han i september kan få debut for det danske U19-landshold, som møder Tyskland i to træningskampe.
Max Fenger har imponeret stort, og siden corona-pausen har han spillet ti førsteholdskampe, hvor det tilmed er blevet til fire scoringer i den stribede trøje. Derudover var han i sidste sæson en del af vores U19-mandskab, som blev danmarksmestre, og nu er han netop blevet udtaget til det danske ungdomslandshold for første gang nogensinde.
Således er han med på det danske U19-landshold, som i september måned skal en tur sydpå til vores naboland Tyskland. Her venter der en træningskamp den 3. september klokken 17 i Norderstedt. Den 6. september spiller Danmark igen mod Tyskland, og denne gang spilles kampen i Steinburg.
Stort tillykke til Max Fenger med sin første landsholdsudtagelse!