
16.03.2021 12:22
I den kommende weekend sparkes U19-Ligaen i gang efter en lang vinterpause, og U19-cheftræner, Kim Engstrøm, ser frem til at få skudt sæsonen i gang igen.
Den 5. december var seneste betydende fodboldkamp for vores U19-drenge, men lørdag den 20. marts spiller vi den næste, når vi møder Brøndby IF på udebane i U19-Ligaen.
- Vi ser rigtig meget frem til at skulle spille om point igen. Det er ved at være mange måneder siden, så vi ser meget frem til igen at skulle spille turneringsfodbold.
Vi er inden forårssæsonen placeret i den øverste halvdel af U19-Ligaen, hvor vi er en del af et stort midterfelt. Derfor kan det hurtigt gå både den ene og anden vej i tabellen, og det er derfor vigtigt at komme godt fra land.
- Vi har et vildt spændende forår i vente. Lige nu er vi nummer seks i en tæt U19-Liga, hvor der er to hold, der for alvor har skilt sig ud. For os handler det om at komme ind i en stabil periode både spillemæssigt og resultatmæssigt. Vi stiler altid efter at opnå den højest mulige placering, men i sidste ende er det vigtigste for os, at vi får udviklet den enkelte spiller, så vi kan gøre så mange som muligt klar til at spille superligafodbold, siger Kim Engstrøm.
Netop det med at udvikle fodboldspillere er gået særdeles godt, hvor flere profiler på førsteholdet har fået sin fodboldopdragelse på Akademiet. Det er sådanne cases, der motiverer på Akademiet, og Kim Engstrøm er glad for at være med til at udvikle spillere i klubben.
- Succeskriteriet for os vil være, at vi har et par spillere, der kommer ind omkring førsteholdet i klubben efter ferien. Allerede nu er der lavet en fuldtidskontrakt fra sommeren med Mathias Brems, og vi håber rigtig meget på, at flere kan spille sig til en professionel kontrakt i klubben.
- Der er allerede flere i vores trup, der har førsteholdskampe på CV’et, og det er det vigtigste for os. Det er ikke, om vi ender som nummer fire, fem eller seks, der er afgørende for, om det er en succesfuld sæson eller ej for os.
Første udfordring for U19-drengene er på udebane mod Brøndby IF, og for Engstrøm er det ikke så vigtigt, hvem der er modstanderen. Fokus skal være på at komme i gang igen, og det er noget der ses frem til.
- Det vil selvfølgelig være rigtigt vigtigt at komme godt i gang med forårssæsonen. Vi har ventet i 3,5 måneder på at spille, siden vi tabte hjemme mod FCK, og spillerne er ekstremt sultne efter at komme i gang igen, siger Kim Engstrøm og tilføjer:
- Så vi er sprængfyldte med energi og med en stor lyst til at spille om point. Så vi vil helt sikkert komme ud over stepperne fra første fløjt – og forhåbentlig kan vi gøre det slemme ved Brøndby i weekenden.
U19-drengenes kamp mod Brøndby IF spilles på udebane i Brøndby på lørdag klokken 13.00.