OB arrangerer fællesskabsløb til fordel for Red Barnet 

05.08.2025 09:46

For at løfte det sociale fællesskab og samle byen om en god sag arrangerer vi nu Odense Social Run - et fællesskabsløb, der styrker det stribede sammenhold - i samarbejde med HCA Marathon og Novo Nordisk Odense, til fordel for Red Barnet.

Odense Boldklub tager endnu et skridt i sit engagement i lokalsamfundet og inviterer nu alle fynboer til at deltage i Odense Social Run – et fællesskabsløb skabt i samarbejde med HCA Marathon og Novo Nordisk Odense, til fordel for Red Barnet. Løbet finder sted lørdag den 6. september kl. 11.00 med start og mål i Munkemose.  

Takket være støtte fra Novo Nordisk Odense går samtlige indtægter fra salget af startnumre ubeskåret til Red Barnet, som dagen efter holder deres store landsindsamling til fordel for børn – både i Danmark og ude i verdens brændpunkter.  

– Odense Boldklub er meget mere end fodboldkampe og resultater. Vi ønsker at være en samlende kraft i byen og et sted, hvor mennesker mødes og oplever noget sammen. Vi tager OB nye steder hen og bringer det stribede fællesskab i spil uden for stadion og kampdage. Det er netop denne følelse, vi ønsker at skabe den 6. september, når vi – i samarbejde med HCA Marathon, Red Barnet og Novo Nordisk Odense – holder Odense Social Run, siger Jack Jørgensen, kommerciel direktør i OB.  

Det handler om meget mere end at komme først 

Odense Social Run handler ikke kun om at løbe – det handler om stemning, fællesskab og oplevelser. Derfor sørger vi også for ægte OB-stemning på dagen med mad, drikke, musik og aktiviteter før, under og efter løbet. Det stribede fællesskab dyrkes - uanset om du deltager aktivt eller bare er med for at nyde stemningen.  

– Vi er utrolig taknemmelige for Odense Boldklubs initiativ og den opbakning, vi mærker fra hele det fynske fællesskab. Når en klub som OB – i samarbejde med Novo Nordisk Odense og HCA Marathon – samler mennesker om at hjælpe børn, så beviser det at sport, fællesskab og socialt ansvar går hånd i hånd, siger Nicolai Skjølstrup, Corporate Partnership Manager i Red Barnet og tilføjer: 

- Jeg håber, at mange vil være med til at gå eller løbe for en sag, der rækker langt ud over ruten i Munkemose. For behovet er stort. Alt for mange børn mistrives, og vi ser store konflikter og kriser, der har voldsomme konsekvenser for børn rundt omkring i verden. 

For alle – uanset tempo 

Løbet er åbent for alle, og deltagerne bestemmer selv, om de vil gå eller løbe de 7,5 km. Fællesskabet er i centrum, og der vil ikke være tidtagning, da det vigtigste er at bevæge sig sammen med andre og have det sjovt, mens man støtter Red Barnet.  

- Hos Novo Nordisk Odense er vi enormt glade for at være sponsor af Odense Social Run. Vi ved, hvor stærkt et fællesskab der er iblandt odenseanerne, og vi ser, hvordan sportsfællesskaber som dem omkring Odense Boldklub og HCA Marathon er med til at styrke og tydeliggøre det sammenhold. Den odenseanske holdånd vil vi meget gerne understøtte, og det tillagt at arbejdet med børn og unge er en hjertesag for os, gør at vi er stolte bidragere til eventet, siger Stine Randrup, kommunikationschef i Novo Nordisk Odense.  

Vi har desuden allieret os med løbefællesskabet Odense Running Crew, som hjælper deltagerne med at holde styr på tempoet undervejs på ruten.  

Praktisk information og tilmelding 

  • Dato: Lørdag den 6. september 2025 

  • Starttid: Kl. 11.00 

  • Start- og målsted: Munkemose, Odense 

  • Distance: 7,5 km – gå eller løb 

  • Pris: 125 kr. (går ubeskåret til Red Barnet)  

  • Tilmelding: sportstiming.dk 

Tag din stribede makker, nabo, kollega eller familie med – og gør en forskel for børn, der har brug for det.  

Tilmeld dig fællesskabsløbet her: Sportstiming - Odense Social Run  

Alle deltagere får startnummer, diplom, en unik medalje samt drikkevarer fra Albani og Faxe Kondi.