Lasse Legolas Embring Andersen er ny mand i førsteholdstruppen

17.12.2025 15:11

Førsteholdstruppen får en ny mand i omklædningsrummet fra årsskiftet, når Lasse Legolas Embring Andersen efter vinterpausen skifter Akademiet ud med Superligahuset. Den 18-årige angriber har skrevet under på en 3,5 år lang kontrakt.

Når spillerne møder ind igen efter vinterpausen, bliver det med en ny mand på træningsbanen. 18-årige Lasse Legolas Embring Andersen rykker nemlig op fra klubbens U19-hold til førsteholdstruppen og skriver samtidig under på en aftale, der løber frem til sommeren 2029.

Den høje angriber har været i klubben i tre år og kom til fra FC Roskilde. Siden har han taget vejen fra U17-holdet og træder altså nu det sidste skridt, man kan fra Akademiet og op blandt de stribede seniorer.

Det er noget, der gør den unge spiller stolt:

- Det er stort, det er en drengedrøm, der går i opfyldelse. Som lille har jeg set OB i Superligaen i tv, og da jeg kom til klubben, hang flere af de spillerne på facaden på Akademiet. At jeg nu selv bliver en af dem, der spiller i den trup, det er meget stort, siger Lasse Legolas Embring Andersen, og fortæller lidt om hans kompetencer på banen:

- Jeg er en hurtig og fysisk stærk spiller, med et godt venstreben. Fansene kan godt forvente en der tør sparke udefra.

 

Har vist en overvinderkultur

Vejen op gennem Akademiet er aldrig nem eller lige til. Alligevel har Lasse Andersen gennem tiden vist en enorm evne til at overvinde modstand.

Hele to gange har den unge angriber været igennem et længere skadesforløb, og  her har han formået at vende tilbage til banen i en stærkere forfatning. På førsteholdet udmøntede det sig for første gang i Future Cup kampen mod AC Horsens. Her kom Lasse Legolas Embring Andersen ind i pausen, og kickstartede comebacket, da han scorede i sin debut til 1-2 og vendte kampen, der endte 3-2 til striberne.

Især den evne til at svare tilbage på banen viser, at vi har med en særlig spiller at gøre, siger sportsdirektør Troels Bech.

- Lasse har i det seneste år overbevist os om, at han er et talent, der kan bidrage til konkurrencen i A-truppen med hans fysiske power, hans vilje til at løbe dybt og hans gode sparkefod. At han også har håndteret at komme igennem en svær skadesperiode – og faktisk stærkere ud på den anden side – vidner også om en overvinderkultur, som vi synes, passer godt til vores trup, siger Troels Bech.

Et forbillede for andre akademister

OB ligger til blandt toppen i dansk fodbold, når det kommer til brug af egne unge spillere. Over 25 procent af spilletiden på førsteholdet er givet til spillere under 21 år og med en fortid på vores eget akademi.

Den statistik kan Lasse Andersen nu blande sig i. Samtidig kan hans vej til førsteholdet også bidrage til, at endnu flere ungdomsspillere lykkes med at bryde ind på førsteholdet. Det mener Akademichef, Tonny Hermansen:

- Lasse er et godt eksempel på, at hårdt arbejde lønner sig. Han har været her på Akademiet i tre år og har været gennem en fantastisk udvikling, hvor han ikke mindst selv har formået at overkomme de udfordringer, der kommer. Samtidig har han vist tålmodighed og ærgerrighed til at komme tilbage fra et langt skadesforløb, siger Tonny Hermansen, inden han peger på, hvorfor Lasse Andersens historie kan bruges af andre unge spillere:

- Især det her efterår har han virkelig slået igennem og lavet mange mål. Han er et godt forbillede for mange unge mennesker, der har set, at tingene ikke kommer af sig selv i et professionelt og kompetitivt miljø, og nu håber vi, han kan udvikle sig yderligere og være konkurrencedygtig også på førsteholdet.

Nu glæder Lasse Legolas Embring Andersen sig til at vende tilbage til klubben efter vinterpausen og rykke ind i Superligahusets omklædningsrum.

- Jeg ser frem til at træne mere med holdet og blive en bedre fodboldspiller. Jeg glæder mig også til at opleve seniorniveauet og ser frem til, at klubben og jeg kan rykke os sammen. Jeg glæder mig til at komme i gang.

Lasse Legolas Embring Andersens aftale løber frem til sommeren 2029.