
Vi slutter efteråret i 3F Superliga med en sejr
05.12.2025 20:55
3-1 blev slutresultatet i Fredericia og samtidig punktum for vores efterår i 3F Superliga. Men vi er slet ikke færdige. Torsdag gælder det første kvartfinale mod AGF i Oddset Pokalen.
3F Superliga, 18. runde
Fredag den 5. december kl. 19.00, Monjasa Park
FC Fredericia-OB 1-3 (1-2)
0-1: Fiete Arp (13., straffe)
1-1: Daniel Kristjansson (16.)
1-2: Noah Ganaus (43.)
1-3: Adam Nygaard (63., selvmål)
Advarsler:
FC Fredericia: Svenn Crone (65.)
OB: Fiete Arp (72.)
Dagens dommer: Jens Maae
Kampens forløb:
En hel endetribune fyldt med blå nissehuer satte dagsordenen på Monjasa Park fredag aften. Støtten var enorm, energisk og powerfuld. Det samme var udtrykket fra striberne fra Jens Maaes første fløjt.
Vi sad godt på spillet i kampens indledende fase, og efter 10 minutter udmøntede det sig i et straffespark til striberne. Den vante sparker Fiete Arp tog ansvaret og bolden til sig, inden han sikkert sendte den modsat af Lamhauge og bragte os foran 1-0.
Selvom hjemmeholdet ikke havde haft meget at byde ind med offensivt det første kvarter, formåede de at udligne efter 16 minutter på en løs bold i feltet. Målet stod trods et længere VAR-tjek for mulig offside.
Efter udligningen blev kampen mere lige, og bar især præg af to hold der pressede højt og tvang de to bagkæder til lange bolde, der førte til dueller.
Efter 30 minutter var det tæt på at hjemmeholdet kunne have bragt sig foran. Et godt træk ind i banen gav en stor afslutningschance, som Viljar Myhra måtte hive en stor redning frem for at afværge.
Selvom kampen hen mod pausen lignede en deling i kongens port, så slog striberne til endnu en gang. Efter en god bolderobring højt på banen af Max Ejdum, fandt han en fri Noah Ganaus der som køligheden selv sendte os foran med 2-1.
Anden halvleg startede lige så bombastisk som første. Fremadrettede bolde fra begge hold, hårde dueller og passion for den stribede trøje.
Den første time blev rundet under et stribet hjørnespark. Vi forsvarede os kompakt og med energisk fight. Samtidig truede vi hele tiden med dybe løb og omstillinger ned mod vores højtråbende og talrige medrejsende supportere.
Kort efter satte vi igen fart på FC Fredericias banehalvdel. En dyb bold ud mod en fremadstormede Leeroy Owusu resulterede i et fladt og hårdt indlæg for fødderne af Noah Ganaus, der gjorde sig til dobbelt målscorer. Målet blev dog senere tildelt som selvmål af FC Fredericias Adam Nygaard.
Herefter holdt striberne flot fast i det momentum vi havde skabt gennem scoringen. Højintenst, fremadrettet og med masser af power blev bolden gang på gang sendt mod FC Fredericias målfelt.
Vi viste igen defensiv styrke i kampens afslutning, og de tre point kom aldrig i fare efter 3-1-scoringen.
Dermed slutter vi efteråret i 3F Superligaen med 26 point. Tak for en fantastisk opbakning. Vi håber at se jer igen allerede på torsdag når det gælder Oddset Pokalens første kvartfinale.
OB’s startopstilling:
Viljar Myhra – Leeroy Owusu, Nicolas Bürgy, Julius Berthel Askou Harvey, Adam Sørensen (Marcus McCoy, 69.) - Max Ejdum (Yaya Bojang, 86.), Ismahila Ouedraogo, Rasmus Falk – Fiete Arp – Noah Ganaus (Jona Niemiec, 76.), Jay-Roy Grot (Gustav Grubbe, 86.)
Gamechangere:
Theo Sander, Bjørn Paulsen, Jona Niemiec, Gustav Grubbe, Marcus McCoy, William Martin, Yaya Bojang, Elias Hansborg-Sørensen, James Gomez
Næste kamp:
Torsdag den 11. december kl. 19.00 mod AGF i Oddset Pokalen på Nature Energy Park. Du sikrer dig en billet til årets sidste hjemmebaneopgør her.




