
Brødre med blåhvide striber i blodet
18.07.2025 07:16
32 år som loyal sponsor for OB gør den lokale entreprenørvirksomhed Dansbo til én af fodboldklubbens mest loyale støtter.
Der er dem der ser en fodboldkamp i ny og næ. Så er der de trofaste fodboldpublikummer med årskort. Og så er der dem, der har haft klubbens DNA svømmende rundt i blodet fra barnsben af.
Brødrene Dansbo er en del af sidstnævnte gruppe. Med 32 år som trofaste sponsorer af OB tilhører de hjertet af klubbens sponsorer.
Det startede allerede da deres far Svend-Åge Dansbo opbyggede entreprenørvirksomheden Dansbo, hvor han tegnede den første sponsoraftale med OB i midten af 1990’erne. Dengang var Claus og Brian stadig unge mænd i 20’erne, der først senere kom med i firmaet og sidenhen overtog nøglerne i 2006.
Og de har altid ønsket at føre Svend-Åge Dansbos engagement i OB videre.
- Vi er stribede og har været det altid. Det handler om at bakke op om det lokale fodboldhold. Det er mere hjerte, end det er forretning, siger Claus Dansbo, der suppleres af lillebror Brian Dansbo.
- Vi er stribede i hjertet, og vi elsker fodbold. Og så mener jeg, man skal støtte det fynske. Det er vigtigt for Fyn at have et godt fodboldhold, og det er fedt at bakke op om i både medgang og modgang.
Familiefællesskab om fodbold
Kærligheden til OB og fællesskabet omkring fodbold har brødrene fået fra begge forældre. Særligt dog Svend-Åge Dansbo, der også hjalp til med ungdomsarbejdet i OB, længe før han blev sponsor.
- I familien havde vi et fællesskab om fodbolden. Mine tydeligste minder er fra min tidlige barndom. Jeg sidder på stadion med min far, og vi spiser pølser og bare hygger os, fortæller Claus Dansbo
- Og senere som voksne mødtes hele familien på stadion hver anden uge. Selv om vi sås hver eneste dag i firmaet, så var det bare en god stund at samles og spise før kampen. Det var en fed tradition at føre videre med sine egne børn.
Brian Dansbo husker det på samme måde:
- Vores forældre – også min mor – fulgte os i tykt og tyndt i fodbolden, når vi som drenge skulle spille. Det minde, der i dag står stærkest, er fodbold-turene sammen med min far. Dem kan jeg godt savne.
Kærlighed til læderkugle og klub
Men også kærligheden til selve spillet og klubben er en stærk drivkraft bag Dansbo-familiens lange engagement i OB.
- Det er jo også interessen for fodboldspillet og kærligheden til klubben. Jeg har selv spillet i OB. Jeg var som ungdomsspiller med i de gyldne år under Kim Brink i slutfirserne, hvor vi vandt DM i 1988. Jeg er nok én af de sponsorer, der mest kommer på stadion for fodboldoplevelsen, og jeg kan godt få ødelagt en søndag, hvis de taber. Netværk og forretning med de andre sponsorer vil jeg også gerne, men det er sekundært på kampdagen, siger Claus Dansbo.
Både minder og følelser omkring klubben er mange:
Udlandsturene til europæisk fodbold med holdet er klart de største minder. Glæden ved at være sammen om noget. Og glæden ved de store følelser, som fodbold kan sætte i gang, siger Brian Dansbo.
- Jeg husker især de år, hvor vi vandt sølv tre år i træk, lyder det fra storebror Claus Dansbo, der fortsætter:
- Det var fandeme spændende kampe, hvor vi håbede til det sidste at lande mesterskabet. Og selvfølgelig kan jeg huske mesterskaberne. Og afskeden med Lars Høgh.

Fremtiden som sponsor
Men selv om forretning er sekundært, når Claus Dansbo står på stadion, så skaber sponsornetværket løbende værdi for virksomheden.
- Man kan altid finde én i netværket, der kan hjælpe én. Der er gode ture, oplevelser og fællesskab, der både skaber et stærkt netværk og løbende kaster samarbejder og forretning af sig, siger han og tilføjer:
- Og vi bliver jo nok ved, til vi skal bæres ud. Men det betyder meget, at OB er tilbage i superligaen Det er ikke det samme med 1. division. OB viser nu, at de vil være med på øverste niveau. Det gør det sjovt at fortsætte med at bakke op om klubben.
Også for lillebror Brian Dansbo betyder det alt, at OB igen er i superligaen:
- Det er bare sjovere at se fodbold på det højeste niveau, og det betyder da noget, når vi skal beslutte at forlænge vores aftale.
Det er ikke nemt at få brødrene til at prale med deres lange engagement i OB – fokus er på oplevelserne, minderne, kampene, koncerterne og resultaterne for klubben. Hårdt presset lyder det dog beskedent fra Claus Dansbo:
- Vi er vel efterhånden én af de ældste sponsorer derude, og det kan da noget, at vi har været med så mange år og stået gennem både op- og nedture.
Om Dansbo Entreprise A/S
Dansbo Entreprise er en familieejet odenseansk entreprenørvirksomhed, som har eksisteret siden 1991. Claus og Brian Dansbo ejer og står for den daglige drift sammen med cirka 25 medarbejdere. Dansbo udfører både opgaver indenfor tømrer, murer, snedker, maler og kloak og har også selvstændigt snedkerværksted i Otterup til specialopgaver. Dansbos opgaver går lige fra vedligeholdelse og renoveringsopgaver og ombygninger til nybygninger. Det primære fokus er renoveringsopgaver.