
Kick Off Live skydes i gang før kampen mod FC Fredericia
16.09.2025 13:28
Et nyt samarbejde mellem Odense Boldklub og Storms Pakhus ser dagens lys, når vi fredag tørner sammen med medoprykkerne fra FC Fredericia. Inden hjemmekampen skyder vi nemlig Fyns nye musiktalentkonkurrence i gang på scenen i Albani Fanzone.
Fredag kl. 19.00 ruller bolden igen i 3F Superliga, når vi tager imod FC Fredericia hjemme på Nature Energy Park. Striberne er klar til at stå sammen i kampen om vigtige point mod medoprykkerne.
Samtidig skal vi tage godt imod vores nytilkomne angriber Jona Niemiec, der øjner sin hjemmebanedebut fredag. Det bliver også dagen, hvor vi hylder månedens spiller for august.
Men det er ikke det eneste nye på Nature Energy Park denne uge. En helt ny talentkonkurrence ser nemlig dagens lys, når Kick Off Live skydes i gang i samarbejde med Storms Pakhus.
Musikalske artister vil på skift indtage scenen i Albani Fanzone, hvor de kæmper om en plads i den store finale i Storms Pakhus den 18. oktober.
Fredag afholdes den første af fire indledende runder, og den første deltager går på scenen, allerede når fanzonen åbner to timer før kampstart.
Musikken kan også nydes på afstand fra vores nye område Vin & Bobler.
Vi udvider stemningsområdet bag Barfoed Group Tribunen
Et andet sted, hvor nye initiativer skyder op, er bag Barfoed Group Tribunen. Med flere siddepladser kan endnu flere nu slå sig ned og varme op til kampen med kolde drikkevarer – og måske en portion pølsemix.
Vi har nemlig åbnet en ny pølsemixbod, så du nu kan få den lækre kombinationsret hele to steder på stadion.
Samtidig åbner vi også en helt ny stadionfanshop i området, så du kan blive klædt i striber inden det vigtige opgør. Her finder du både brandvarme trøjer og kolde fadøl.
Vinderen af OB & Faxe Kondis Mesterskab i EA FC 25 skal findes
Inden fredagens kamp mod FC Fredericia er der også drama og kampgejst i Faxe Kondi Familiezonen.
En helt ny Faxe Kondi-scene er blevet opført, og fredag gælder det finalen i OB & Faxe Kondis Mesterskab i EA FC 25.
Faxe Kondi-scenen har over fire hjemmekampe været vært for turneringen, som afvikles i samarbejde med Odense FIFA Klub.
Den samlede vinder kan gå hjem med både hæder og en signeret OB-trøje.
Praktisk information om 19. september:
- Kick Off Live på scenen i Albani Fanzone
- Dørene åbner kl. 17.00
- Fri adgang med gyldigt sæsonkort, abonnement eller kampbillet
OB – FC Fredericia sparkes i gang fredag kl. 19.00, men dørene til Albani Fanzone og åbner kl. 17.00 Du sikrer dig en billet eller et sæsonkort til kampen her.